co je

Permanentní make-up

Permanentní make-up, neboli zkráceně PMU, je úprava různých částí jako je obočí, linky, rty ale i areol a pod. Jde o termínově permanentní make-up, ale v praxi nejde o opravdu permanentní úpravu dané oblasti. Pmu má svoji životnost v závislosti na zvolené technice, oblasti (např linky mají vyšší životnost než obočí a pod), výběru pigmentu, správné aplikaci a v neposlední řadě chování těla a pokožky.

Pokožka je živý orgán, který má svá specifika, unikátní zabarvení, nejsou dvě pokožky totožné. Na to, jak se bude pigment v podkoží chovat, závisí tedy obranná reakce těla, makrofágové buňky, které se starají o odklízení cizích těles (v tomto případě pigmentu), ale i specifické zabarvení (melanin, eumelanin, pheomelanin a pod). Nebudu zde zdlouhavě vypisovat co jednotlivé názvy jsou, protože by to bylo na dlouho, ale ve zkratce je veliké množství vnitřních ale i vnějších vlivů (aftercare péče, UV záření a pod), které mají vliv na zahojené výsledky a s tím my musíme počítat.

Je nutné mít vždy na paměti, že PMU nenahrazuje klasické líčení, které je na povrchu pokožky. PMU má být decentní a v přirozených tónech, které jen jemně doplní vás vzhled.

PMU nelze aplikovat tak, aby výsledek byl jako třeba u rtěnky, nebo očních linek. Vždy má být PMU jemné, decentní a v přirozených barvách, aby jsme mohly zajistit pěkný vzhled i při rozkladu pigmentu (rozklad pigmentu v podkoží nastává v průběhu času vždy a to v závislosti na zvolených pigmentech – minerál/hybryd/organika. Rozklad pigmentu nezastavíte a pokud je tedy pokožka přesycena, zvolen nevhodný pigment, nedej bože tetovací, je zapraven ve špatné hloubce, je vybrán špatně s ohledem na typ pleti, vždy máme pak ty ošklivé zahojené výsledky v podobě modrošedých, modrých, fialových či žlutých odstínech a to opravdu nikdo nechce).

Intenzita zahojeného pigmentu:

Níže na obrázku se můžete podívat na zjednodušené schéma toho, jak pigment vypadá po zahojení pokožky.

Představte si, že jste na první aplikaci a pokožka nemá předchozí pmu. Ať si zvolíte jakoukoliv techniku, zjednodušeně napsáno, pokožka se musí narušit a do správné hloubky umístit pigment pro pmu. V této fázi, těsně po aplikaci, máte pmu výraznější, pigment intenzivní, není překryt vrstvou pokožky a proto ho tedy vidíme v jedno přímé barvě. Pak nastává doba stroupků, kdy se pokožka začne hojit a vytvoří bariéru proti vnějším bakteriím, v podobě stroupků. Ty jsou opět stále intenzivní.

Jakmile ale samovolně stroupek odpadne a máte již po fázi zahojení pokožky, zbylý pigment, který neodklidí makrofágové buňky, je vlastně překryt vrstvou pokožky, která má svoji unikátní barvu a také hrubost a sílu. Pod touto vrstvou je stále pigment barvený v té barevnosti jako při aplikaci, jen je opticky jiný, protože je na něm vrstva pokožky. Sušší pleť má tuto vrstvu tenčí, než třeba u mastné a porézní pleti, kde je vrstva pokožky hrubší. Čím tenčí pokožka, tím intenzivnější a přímější zahojené výsledky (pigment je blíže k vrchu). Čím tlustší a hrubější pokožka, tím je pigment opticky hlouběji a tedy i barva a výsledek je studenějšího charakteru a je méně intenzivní.

PMU pigment je po zahojení pokožky méně intenzivní. Je jemnější, pudrovější a přirozenější. Je to vlivem překrytí pokožky. Korekce pak slouží k tomu, aby jsme mohli přidat další vrstvu a tedy lehce zintenzivnit zahojené výsledky. Zde na obrázku můžete vidět jak je ihned po aplikaci pigment výraznější, než po zahojení pokožky, která překryje tetovanou část.

Pro představu je to jako kdyby jste nakreslili obrázek na papír tužkou a překryli ho pauzovacím papírem. Také budete mít výsledek méně intenzivní a více zastřený. Pokud pauzovací papír přehnete ještě jednou, bude výsledek opět méně viditelný. To simuluje hrubost a sílu pokožky. Čím silnější, tím méně je ten samý pigment vidět a je potřeba více korekcí než na suché či zralé pleti, kde je obecně pokožka tenčí.

Samozřejmě na zahojené výsledky má obrovský vliv i zdraví a kondice klientky. Pokud jsou zdravotní kontraindikace, může se stát, že je potřeba více korekcí, nebo nemusí chytnou pigment vůbec. Proto je důležitá online nebo osobní konzultace než si potvrdíme termín. Nezáleží na tom, že např máte jinde po těle klasické tetování. To je úplně jiná technika než PMU. U klasického tetování se zapravuje pigment mnohem hlouběji, než u aplikace PMU. Proto je nesmírně důležité dodržovat domácí péči, být zdravá a nemít kontraindikace.

Prosím tedy berte v potaz, že u PMU je jedině žádoucí mít výsledky jemné a decentní a né na trvalo. Nikdo nechce chodit s modrým obočím, které již nelze odstranit a pokud ano, tak za mnoha mnoha času a to je samozřejmě i finančně nákladné. Aplikace PMU není jako aplikace klasického tetování.

Správná aplikace pigmentu:

Jednoduché schéma řezu pokožky. Aplikace PMU je na hranici Epidermis a Dermis. Kdežto u klasického tetování je pigment vpraven do pokožky mnohem hlouběji a tedy na něj nepůsobí tolik vnější vlivy, jako je to u pigmentu PMU.

Správná aplikace PMU pigmentu je tedy na hranici Epidermis a Dermis. Né hlouběji. Na tomto jednoduchém náčrtu si můžete prohlédnout rozdíl mezi aplikací pmu pigmentu a aplikací pigmentu určeného pro klasické tetování. Proto je klasické tetování dlouhotrvající, v podstatě na vždy, ale PMU časem bledne. A je to tak správně. PMU aplikace je tedy u povrchu a působí na ní jak vnitřní vlivy, tak i ty vnější. Rozklad pigmentu a měnění zabarvení je běžnou součástí PMU aplikace.

Covery/předělávky starého pmu:

Covery, předělání práce z jiného salónu já v drtivé většině neberu. Pokud ano, předchozí pigment musí být světlý, skoro neznatelný. Musí mít správný tvar, nejlépe v oblasti vlastních chloupků, nesmí budoucí nové aplikaci překážet (aby například nevznikly dva ocásky).

To, že vám doporučím nejdříve odstranění a ano, i klidně po pouze dvou aplikací, je z důvodu, že moc dobře vím, co pigment v podkoží dělá a jaké má možnosti a jaké limity. Chápu, že klientky nemají povědomí o těchto zákonitostech a nerady slyší o laseru nebo removalu, proto ale píši tyto informativní články, aby jste se mohly rozhodnout. Aby jste měly všechny potřebné informace a hned v počátku nezatracovaly rady zkušených artistek.

Odstranění je sice běh na dlouhou trať a je potřeba se na něj psychicky připravit a také chápu, že chcete krásné obočí hned, ale je vždy lepší s odstraněním začít, než si nechat např obočí opět přetetovat, protože vedle kosmetička řekla, že to udělá, když já vás odmítla s tím, že nejprve uděláme odstraňování.

Ano, udělá to pěkné na fotku. To samozřejmě udělám i já. Ale ona již nebude myslet na to, co to bude dělat za neplechu za měsíc, dva, za půl roku, rok. Já ano. A proto do toho nejdu a radím nejprve odstranit, nebo alespoň co nejvíce zesvětlit, než mít zaděláno na veliký problém. Pokud bych obočí opět sytila dalšími vrstvami pigmentu, ten starý budu posouvat hlouběji. Již tedy nebude někde ve vrchní části Dermis, ale někde na její spodní části a tam již se pigment rozkládat nebude, bude se míchat s vrstvami různých pigmentů nad ním a bude obočí hrát všemi barvami a odstranění bude velice náročné, né-li nemožné.

A klientka tak jako tak za půl roku bude stát před rozhodnutím obočí odstranit. Ale to již třeba nebude možné, protože ta vrstva, kterou já tam neudělala, ale vedle kosmetička ano, zajistila, že odstranění není možné a pokud ano, na mnohem mnohem více sezení, což je samozřejmě i finančně náročné, než kdyby se obočí odstraňovalo, před těmito vrstvami.

Proto nikdy nejdu do coverů z jiných salónů, protože přemýšlím dopředu. Chci abych klientce nezpůsobila problém na doživotí nebo na mnoho mnoho let. Je žádoucí i dobře aplikované pmu čas od času, po pár vrstvách zesvětlit removalem, než stále vrstvit pigmenty, protože pokožka není bezedná jáma. Má své limity a možnosti.

Proto prosím klientky, moje rady nejsou jen tak plácnuté do vzduchu. Radím vždy s ohledem na své profesionální znalosti, na znalosti a zkušenosti s pokožkou, na znalosti a zkušenosti s různými pigmenty a to jak se budou chovat v té a té pokožce. Pokud tedy doporučím odstranění, má to svůj opodstatněný důvod.

O PMU bych mohla povídat hodiny, vysvětlovat jak co funguje a jak se co chová, proč je dobré oteplovat pigment a který ne a podobně, ale to by bylo na moc dlouho.

Pokud tedy máte jakékoliv dotazy, pište mi na info@nahlave.cz nebo na mé sociální sítě (instagram a facebook), kdy jejich odkaz naleznete v horním menu. Pokud si chcete rezervovat termín stačí kliknout sem a po přečtení informací jak se objednat, si závazně rezervujete svůj termín.

Budu se na vás těšit.

Blanka